You are here: Home » Porady » Anoreksja – jak ją zdiagnozować?

Anoreksja – jak ją zdiagnozować?

anoreksja

Leczenie anoreksji musi się zacząć od prawidłowego jej zdiagnozowania, ponieważ nie każda dieta jest równoznaczna z chorobą. Odchudzanie jest często korzystne dla zdrowia, pod warunkiem, że, jak z wszystkim, zachowuje się umiar.

Istnieją pewne wyznaczniki, które pomagają w rozpoznaniu tej choroby. Anoreksja to przede wszystkim jadłowstręt i przekonanie, że każda zjedzona kaloria prowadzi do natychmiastowego, gwałtownego przybrania na wadze. Połączone jest to zazwyczaj z bardzo zaniżoną samooceną, a próba przejęcia kontroli nad wagą, jest również próbą przejęcia kontroli nad całym życiem osoby chorej. Waga zaczyna gwałtownie spadać, ale mimo wszystko anorektyczka wciąż postrzega siebie jako osobę otyłą. Do chorej osoby nie trafiają argumenty osób z zewnątrz o zbyt niskiej masie ciała, a chora nie akceptuje prawidłowej wagi dla swojego wzrostu i wieku (BMI). Jednym z objawów choroby, związany z nagłą utratą wagi jest też zaprzestanie miesiączkowania.

Drastyczne odchudzanie jest jednak najbardziej widoczne dla otoczenia, a ponadto, jeśli jesteśmy związani z osobą, którą o anoreksję podejrzewamy, to możemy w sposobie jej wypowiadania się o sobie, o swoim życiu, zauważyć, że jej światopogląd odbiega od normy.

Osobę podejrzewaną o chorobę należy skierować do lekarza rodzinnego, bądź psychologa, który oceni prawidłowość naszych podejrzeń. Nie można jednak robić niczego na siłę, ponieważ anorektyczka najczęściej nie dopuszcza do siebie myśli o byciu chorym i będzie za wszelką cenę odmawiała pomocy z zewnątrz.

Więcej przeczytasz tutaj:

artroser skład I bioxyn tabletki allegro I jakie działanie ma ravestin I sliminazer plastry cena apteka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *