You are here: Home » Sport to zdrowie » Celiakia – poważna nietolerancja pokarmowa

Celiakia – poważna nietolerancja pokarmowa

nietolerancja pokarmowa

nietolerancja pokarmowa

Mnóstwo osób w dzisiejszym świecie musi zmagać się z licznymi jednostkami chorobowymi, które w sporej części przypadków utrudniają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, nie wspominając już o realizowaniu swoich życiowych planów. Współczesna medycyna rozwija się w niesamowitym tempie, co nie zmienia jednak faktu, że wiele osób nie może pozbyć się swoich dolegliwości. Weźmy na przykład nietolerancje pokarmowe, polegające na pojawieniu się poważnych objawów po spożyciu pewnego składnika. Celiakia jest jedną z nich.

Uwarunkowane genetycznie uczulenie na gluten, które determinuje konieczność zrezygnowania z licznych, powszechnych produktów spożywczych. Jest to choroba autoimmunologiczna, która sprawia, że spożycie produktu glutenowego niszczy jelito cienkie, co przekłada się na problem z wchłanianiem składników odżywczych. Gluten jest mieszaniną białek roślinnych, występującą w zbożach takich jak: pszenica, żyto czy też jęczmień. Już teraz zobacz jak wygląda dieta bez glutenu. Niestety, ale rośliny te są wykorzystywane w produkcji ogromnej ilości artykułów spożywczych. Najlepszym przykładem jest oczywiście pieczywo czy makaron, a więc pozycje kulinarne, niezwykle popularne w naszym regionie. Ich wyeliminowanie wiąże się z diametralną zmianą swojego codziennego jadłospisu, co jest trudne w przypadku osób nie posiadających silnej woli.

Na szczęście, już parę lat temu została opracowana dieta bezglutenowa, będąca ratunkiem dla osób borykających się z celiakią. Przykładowe przepisy bezglutenowe Tego rodzaju dieta jest restrykcyjna, co nie oznacza jednak, że nie jest możliwe przygotowywanie ciekawych oraz smacznych dań. Należy pamiętać, że dieta bezglutenowa pozwala na wykorzystywanie w kuchni mięsa, owoców, warzyw, w tym także popularnych w tej części świata ziemniaków. Ponadto, współcześni producenci wzbogacili swoją ofertę o chleb bezglutenowy czy makaron, dzięki czemu możemy korzystać z szerokiej gamy produktów spożywczych, mimo swojego uczulenia. Gluten jest wyjątkowym składnikiem odżywczych, z którego specyfiką niewątpliwie warto się zapoznać.

Zobacz więcej:
artroser ile tabletek w opakowaniu I czy bioxyn jest bezpieczny I ravestin czy mozna kupic w aptece I sliminazer 500mg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *