You are here: Home » Bez kategorii » Depresja to choroba mylona z przygnębieniem

Depresja to choroba mylona z przygnębieniem

Czym jest depresja w rozumieniu klinicznym? To bardzo poważna choroba natury psychicznej. Depresja często jest mylona z przygnębieniem. A to dlatego, że zbyt często używamy tej terminologii bez żadnych podstaw do jej stosowania. Jeśli utrzymuje nam się kilkudniowy smutek bądź zły humor to często mówimy o tym, że mamy depresję. To nie jest depresja tylko przygnębienie. Depresji lepiej sobie nie przywoływać, bo to jedna z najtrudniejszych chorób psychicznych. Depresja jest określana jako jedno z największych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. Ciągle jednak wiemy o niej bardzo mało. Z drugiej strony lepiej niewiele na ten temat wiedzieć niż poznać depresję na własnej skórze.

Depresja może być leczona farmakologicznie

Tą trudną chorobę, jaką jest depresja, można leczyć farmakologicznie oraz psychoterapeutycznie. Największy skutek przynosi połączenie obu metod. W Polsce powstaje coraz więcej wyspecjalizowanych klinik psychologicznych zajmujących się leczeniem depresji. Przy odpowiedniej świadomości mieszkańców naszego kraju jest szansa na to, że depresja przestanie aż tak nam zagrażać. Osobie chorej trudno jest samodzielnie rozpoznać depresję. O wiele większe szanse na pomoc ma rodzina i najbliższe osoby. Nawet utrata sensu życia u osoby chorej może być mylona z niegroźnym przygnębieniem. Tymczasem do tego dochodzi potem brak wiary w siebie i nieumiejętność radzenia sobie z najprostszymi czynnościami dnia codziennego. Depresja musi być leczona również farmakologicznie, a odpowiednie leki pomogą odzyskać siły do życia i dalszej walki z tą chorobą.

Traumatyczne przeżycie może być powodem depresji

Najczęściej jest właśnie tak, że depresja wywołana zostaje przez jakieś traumatyczne przeżycie. Im bardziej traumatyczne zdarzenie tym ciężka może z jego powodu dopaść depresja. Jeśli spowodujemy wypadek samochody, w którym ktoś poważnie ucierpi to jest bardzo prawdopodobne, że popadniemy z tego powodu w depresję. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak łatwo depresja może nas zaatakować i to w niespodziewanym momencie. Lepiej się przed nią od razu bronić, aniżeli popaść w nią i musieć się z niej leczyć. Jeśli więc w naszym życiu zdarza się coś traumatycznego to można od razu zwrócić się po pomoc psychologiczną do lekarza terapeuty. Tym bardziej, jeśli wiemy, że mamy dość słabą psychikę. Depresja atakuje osoby, które są na nią podatne, dlatego lepiej zapobiegać aniżeli ją leczyć.

Poważna depresja to miesiące walki z chorobą

Im poważniejszą mamy depresję tym dłuższą walkę musimy z tą chorobą stoczyć. W najgorszych wypadkach może to być nawet kilka miesięcy leczenia. Leczenie, czyli terapii psychologicznej oraz farmakologicznej. Depresja to nie jest też powód do żartów ani do śmiechu. To jest naprawdę poważna sprawa, a my ciągle tak mało o niej wiemy. Wracając jeszcze na chwilę do tego zapobieganie depresji to podkreślmy istotę zwalczania urazów psychicznych, bo traumatycznych przeżyciach. Czasem po prostu lepiej jest o siebie zadbać w porę, aniżeli potem musieć liczyć na pomoc innych. Bo osoba chora na depresję musi mieć przy sobie bliskich, którzy będą ją mocno wspierać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *