You are here: Home » Bez kategorii » Dieta jednoskładnikowa – zasady i produkty

Dieta jednoskładnikowa – zasady i produkty

Monodieta – dieta opierająca się na jednym głównym produkcie dominującym. Dieta określana (ze względu na dominujący składnik) jest też mianem diety jednoskładnikowej – jest to dieta oczyszczająca organizm i, może być wstępem do zdrowej zbilansowanej diety. Monodieta nie powinna być stosowana dłużej niż 5–7 dni.

Produkty stosowane w monodiecie

Dieta jednoskładnikowa polega na spożywaniu jednego głównego produktu, na którym opiera się cały dzienny jadłospis – śniadanie, obiad i kolacja powinny zawierać główny składnik jako bazę do przyrządzania posiłków. W monodiecie mogą być stosowane niskokaloryczne produkty np. owoce, warzywa, jogurty, kasza jaglana, ryż. Wybrany główny składnik należy skomponować z innymi produktami np. ryż z owocami lub kaszę z warzywami.

Stosując, dietę jednoskładnikową należy, unikać cukru, soli, tłuszczu, kawy i herbaty. Potrawy możemy przyprawiać dowolnymi świeżymi i suszonymi ziołami np. pietruszką, koperkiem itd. Podczas stosowania diety musimy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu ok. 2, 5 litra dziennie – wskazane są herbatki ziołowe, herbata zielona i woda. Niewskazane są napoje słodzone, kawa i alkohol.

Dieta jednoskładnikowa – zasady

Dieta jednoskładnikowa może być stosowana przez określony czas (od 5 do 7 dni), produkty dostarczane organizmowi w czasie trwania diety są mało zróżnicowane i nie zaspokajają wszystkich potrzeb organizmu – skutkuje to niedoborem jednych składników i nadmiarem innych. Dłuższe stosowanie diety może doprowadzić do osłabienia organizmu i złego samopoczucia. Monodieta stosowana w określonym czasie jest dobrym sposobem na oczyszczenie i odtrucie organizmu – nie jest to jednak dieta odchudzająca.

Stosując, dietę jednoskładnikową możemy, oczyścić organizm i kontynuować odchudzanie odpowiednio zbilansowana dietą odchudzającą. Dieta odchudzająca powinna być zróżnicowana i zaspokajać wszystkie potrzeby organizmu. Odpowiednio dobrana dieta odchudzająca poprzedzona dietą jednoskładnikową pomoże w zrzuceniu zbędnych kilogramów bez efektu jojo (powracających kilogramów).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *