You are here: Home » Sport to zdrowie » Sportowa niedowaga lub nadwaga nie jest powodem do niepokoju

Sportowa niedowaga lub nadwaga nie jest powodem do niepokoju

sportowiec

Dla filigranowej biegaczki jak i dla pokaźnej postury kulomiota uniwersalny kalkulator BMI wykaże zdecydowane odchylenia od normy. Mimo tego, oboje z uprawiających sport nie muszą bać się o zdrowie i życie? Dlaczego najpopularniejsza metoda pomiarowa wagi o wzrostu nie dotyczy sportowców, zwłaszcza profesjonalnych, żyjących z fizycznego wysiłku.

Sprawa jest wyjątkowo prosta i łatwo wytłumaczalna. Wyrabiane przez kulturystów, dyskoboli, młociarzy czy ciężarowców, a więc sportowców „z krzepą”, mięśnie okazują się cięższe niż niewyrobione, a choćby pokaźne mięśnie człowieka nieuprawiającego sportu. W ten sposób solidnie zbudowany kulturysta posiada wskaźnik BMI, który powinien klasyfikować go w grupie ludzi z nadwagą, a najbardziej zakręceni na punkcie masy mięśniowej zahaczają wręcz o kolejne grupy, z pierwszym i drugim poziomem otyłości! Z reguły zdają sobie sprawę iż ich BMI jest wynikiem mozolnego i wieloletniego „nabijania” mięśni, w naturalny, sztuczny bądź na oba sposoby.

Biegacze długodystansowi

Na drugim biegunie mamy filigranowych biegaczy długodystansowych. Weźmy np. atletów biegających maratony, kolarzy, ewentualnie gimnastyczki artystyczne. Zakładając że są to osoby dorosłe (w gimnastyce często zdarzają się nastoletni reprezentanci) wyczynowość uprawianego przez nich sportu wymaga od nich likwidacji wszelkich niepotrzebnych tłuszczy w ten sposób, że tkanka tłuszczowa stanowi w ich organizmie poziom absolutnego minimum, w porównaniu do normalnego człowieka.

Stan ich zdrowia nie jest wcale zagrożony, podczas gdy wykazy BMI sugerowałyby niedowagę, a nawet wychudzenie. „Schodzenie” na niższe widełki niedowagi to sportowa gra na krawędzi wytrzymałości. Trudno bowiem o uprawianie regularnego i wyczynowego sportu przy najniższym w skali BMI wygłodzeniu – byłaby to walka nie tyle o wynik sportowy, co o przetrwanie do końca wysiłku.

Dylemat mają sportowcy amatorzy, którzy przez uprawiany wysiłek przekroczyli normę którą wyznacza kalkulator BMI i brną, albo w stronę ciężarowców i kulomiotów (nadwaga) bądź wychudzonych i mięsistych biegaczy na długich dystansach (niedowaga).

Polecam:

artroser cena w aptece I bioxyn cena allegro I ravestin suplement diety I sliminazer jak przyklejać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *