
Badanie histopatologiczne – jak wygląda i jak się do niego przygotować?
Badanie histopatologiczne robi się poprzez zebranie materiału od badanego, a w dalszej kolejności przebadanie go pod mikroskopem. Realizowane jest aby zdiagnozować chorobę. Wykorzystywane jest z reguły przy nowotworach, albowiem jest nadzwyczaj efektywne – w ten sposób dostaje się dane, które dotyczą typie raka i poziomu jego złośliwości. Badanie trwa mniej więcej trzy dni a czas oczekiwania na wynik wynosi mniej więcej 14 dni.
Co powinniśmy wiedzieć na temat badania histopatologicznego?
Żeby przeprowadzić badanie histopatologiczne, trzeba początkowo zrobić biopsję. Pobiera się za jej pomocą wycinek tkanki, zmienionej od choroby. Rodzaj jest zależny od miejsca, z którego trzeba ją pobrać. Głównie chorzy otrzymują znieczulenie miejscowe, a dzieci ogólne.
Badanie to umożliwia ocenę stopnia postępowania chorób nowotworowych ale również nienowotworowych, na przykład dysfunkcje nerek, przewodu pokarmowego oraz wątroby.
Jak przebiega badanie histopatologiczne?
Kawałek, który został pobrany jest zazwyczaj oddawany do laboratorium, które zajmuje się jego odpowiednim przygotowaniem do badania. Konieczne jest umieszczenie go w 10% roztworze formaliny albo roztworze formaliny w alkoholu etylowym. Kolejno na materiale przeprowadzane są procesy odwadniania, żeby następnie zalać go płynną parafiną. Taki parafinowy bloczek często jest dodatkowo poddany właściwym procesom barwienia, które pokazują wszelkie struktury komórkowe.
Sam proces przygotowania i oceny próbki trwa przeważnie do 3 dni – czas ten jest zależny od wielkości próbki. Oczekiwanie na wynik za to może zająć 7-14 dni.
Co trzeba zrobić przed badaniem histopatologicznym?

