
Cała prawda o rezonansie magnetycznym – obalamy mity i przedstawiamy fakty
Rezonans magnetyczny (dla przykładu w Gdańsku) jest bez wątpienia bardzo popularną formą badania, z której korzystają każdego dnia tysiące osób w całej Polsce. Mimo tej powszechności, może się wydawać, że mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jakiego rodzaju jest to badanie. Co więcej, powstało także wiele mitów dotyczących samego procesu, które zdecydowanie warto obalić (lub potwierdzić). Zachęcamy w związku z tym, aby zapoznać się z paroma faktami na temat rezonansu magnetycznego oraz badania tym urządzeniem.
Fakty na temat rezonansu magnetycznego
Przede wszystkim warto wyjaśnić, jak samo badanie przebiega. Pacjent, który musi stawić się na takim badaniu, kładzie się i zostaje wsunięty do swoistego rodzaju tuby, w której odbywa się rezonans. Podczas badania nie może się ruszać, ponieważ grozi to niezbyt jasnymi wynikami. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Na dyskomfort mogą wpływać także donośne, niepokojące dźwięki wydawane przez tubę. Z tego względu bardzo powszechną praktyką jest stosowanie zatyczek do uszu.
W przypadku gdy szukasz kliniki, gdzie zostanie Ci przeprowadzony rezonans głowy w Gdyni, zdaj się na specjalistów z tej przychodni -> link.
Rezonans magnetyczny – mity
Wśród wielu mitów najbardziej znaczący jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny jest pewnego rodzaju wyrocznią i umożliwia uzyskanie stuprocentowo dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść wymierne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. W związku z tym rezonans magnetyczny nie powinien być jedyną drogą diagnozy.
Czy wiesz jak poprawnie przygotować się do rezonansu magnetycznego?
Przed badaniem wskazane jest zbadać poziom kreatyniny. Polecane bywa to nie tylko, kiedy w planie jest podanie środka cieniującego, w trakcie badania może okazać się, iż jednak badanie z kontrastem jest niezbędne. To samo dotyczy stawienia się na rezonansie na czczo. Pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia między 6-8 godzin przed diagnostyką. Lekarze polecają, by wstrzymać się od picia przed badaniem rezonansem magnetycznym, ale są też opinie, które zalecają wypicie dużej ilości wody. W tej kwestii powinno się zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, jak najlepiej przygotować się do rezonansu.
Gdy szykujesz się na rezonans, unikaj stosowania tego dnia makijażu i lakieru do włosów. W składzie dużej ilości kosmetyków można znaleźć drobiny metalu, mogą one zniekształcić obraz uzyskany w trakcie rezonansu. Przedmioty, które posiadają fragmenty metalu takie jak spinki do włosów, okulary czy zegarki trzeba zostawić przed wejściem. To samo dotyczy elementów ubioru, przed badaniem nie trzeba ściągać ubrań, jeśli jednak wbudowane są w nich metalowe elementy takie jak zamki czy też guziki, możesz być poproszony o ich ściągnięcie. Ubiór powinien być również wygodny, by pozostając w bezruchu, nic nie drażniło Cię podczas badania.
Kto powinien poddać się badaniu rezonansem?
Kolano
Rezonans magnetyczny bywa bardzo pomocny przy podejrzeniu uszkodzenia więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. Takie badanie wykonuje się także, żeby wykryć zwapnienia, torbiele albo zmiany przeciążeniowe w obrębie kolana. Skierowanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można dostać gdy jest podejrzenie takich zmian jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze objawy, jakie powinny Cię zaalarmować to ból, obrzęk i ograniczona ruchomość kolana. Te oznaki mogą mówić o postępującym procesie chorobowym w kolanie, w takiej sytuacji dużą pomocą podczas diagnozy może okazać się rezonans magnetyczny.
Kręgosłup
Podstawowym wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, jest jego ból. Dolegliwości bólowe uniemożliwiające poruszanie się, a także drętwienie kończyn to najczęstsze powody, dlaczego pacjenci postanawiają udać się na wykonanie rezonansu. Jest to jedna z metod diagnozowania kręgosłupa. W trakcie opisanego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie czy też rozszczepienie rdzenia. Innymi zaleceniami do zrobienia rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest przypuszczenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy istnieje podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.
Głowa
Badanie rezonansem magnetycznym głowy może być niezastąpionym przyrządem diagnostycznym kiedy inne sposoby nie udzieliły dostatecznej ilości informacji do postawienia diagnozy. Gdy podejrzewa się, iż wewnątrz mózgu lub pniu mózgu wytworzyły się zmiany nowotworowe, wahania hormonów sugerują możliwość zaburzenia przysadki mózgowej bądź pojawiły się zmiany w zachowaniu , które sugerują zaburzenia neurologiczne, jest wielka szansa, że zostaniesz skierowany na badanie rezonansem magnetycznym. Objawami, jakie mogą Cię niepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi lub niewłaściwe reakcje na bodźce.

