
Czy podczas pandemii covid należy korzystać z sauny?
Sauny znane są ludziom już od zamierzchłych czasów. Teraz z sauny może skorzystać prawie każdy kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Najczęściej są one zlokalizowane przy basenach publicznych, ale także można spotkać je w centrach spa, hotelach i gabinetach masażu. Sesja w saunie posiada wiele korzyści dla zdrowia, można uznać, że jest to zabieg z zakresu ciepłolecznictwa. Jest kilka rodzajów saun – każda nieco różni się parametrami takimi jak wilgotność i temperatura. Zrobione są one z innych materiałów i nieco inaczej wpływają na nasze ciało. Można wyróżnić sauny suche, parowe a także na poczerwień. Specjaliści twierdzą, że należy korzystać z sauny ze względów zdrowotnych, a najlepiej robić to regularnie 1- 2 razy w tygodniu. Jakie dokładnie korzyści może nam przynieść zabieg w saunie? Czy chodzenie do sauny w dobie pandemii covid jest bezpieczne?
Osoby, które mają taką możliwość, i lubią chodzić do sauny powinny przemyśleć postawienie małej sauny na swojej posesji. Będzie to bezpieczne miejsce, i nie ma potrzeby rezygnowania z tak dobroczynnych sesji w saunie. Są firmy, które trudnią się budową sauny, warto wybrać dobrą i skorzystać z oferty – np. sauny fińskie warszawa
Jakie są rodzaje saun?
Jak już napisano wyżej, każdy rodzaj sauny posiada nieco inne parametry. W saunach wykorzystywana jest wysoka temperatura, która wpływa dobroczynnie na ciało. Jakie są typy saun? Teraz powstało dużo różnych opcji jak np. sauna z aromaterapią, ale nadal najpowszechniejsze są m. in.:
Sauna fińska
Sauna sucha, czyli innymi słowy fińska – jest to miejsce od środka wyłożone drewnem, które doskonale izoluje i zapobiega uciekaniu ciepła. Najczęściej podłużne siedziska w środku umieszcza się jedno nad drugim, tak aby można było zdecydować na jakiej wysokości chce się przebywać. Źródłem ciepła w takiej saunie jest zazwyczaj elektryczny piecyk, na którym położone są specjalne skały przepuszczające ciepło na zewnątrz. Można je od czasu do czasu spryskać wodą tak, aby na chwilę podnieść wilgotność powietrza. Podłużne siedziska umieszczone na różnych poziomach umożliwiają wybór optymalnej temperatury – warto pamiętać, że ciepło idzie zawsze do góry, tak więc najcieplej jest pod sufitem.
Sauna parowa
Sauna parowa (łaźnia parowa) – spekuluje się, że jest to sauna pochodząca się ze starych tradycji słowiańskich. W przeciwieństwie do sauny suchej nie jest ona wykończona drewnem, a ozdobną ceramiką. Również ławy wyłożone są tym samym materiałem co ściany. Ciepła para jest doprowadzana do środka za pomocą specjalnych kanałów. Najczęściej wilgotność wewnątrz utrzymuje się na poziomie 100 %, temperatura z kolei waha się między 40 – 60 stopni. Istotą tej sauny, tak jak w suchej jest rozgrzewanie ciała, ale w mniejszej temperaturze. Wilgotne powietrze sprawia, że organizm się nie poci, a co za tym idzie nie wychładza.
Sauna na podczerwień
Sauna na podczerwień – jest to rodzaj sauny, który zyskuje popularność zwłaszcza w ostatnim czasie. Jest ona nieco zbliżona do sauny suchej z tego względu, że obita jest drewnem. Źródłem ciepła są promienniki na podczerwień, a nie jak w sytuacji sauny suchej elektryczny piecyk. Ten typ sauny służy do oświetlania całego ciała.
Gdzie można skorzystać z sauny?
Sauny można znaleźć w dużych miastach zarówno na publicznych basenach, jak i w centrach spa, siłowniach, centrach sportowych, a także uzdrowiskach miejskich. W Warszawie jest naprawdę urozmaicony wybór takich miejsc. Ponadto różnią się one między sobą ofertą. Niektóre z nich oferują takie urozmaicenia jak sesje saunowe przy muzyce z użyciem naturalnych olejków. Niektóre takie miejsca posiadają także biosaunę oraz groty solne. Są to przestrzenie zrobione po to, aby zatroszczyć się o swoje ciało i móc wypocząć po ciężkim tygodniu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się sauny zlokalizowane w centrach sportowych, czy basenach, gdzie po intensywnym wysiłku fizycznym można zregenerować ciało oraz zmęczone mięśnie. Eksperci są pewni, że systematyczne saunowanie przynosi duże korzyści dla naszego organizmu. Korzystanie z saun jest generalnie polecane szczególnie, że koszt nie jest wygórowany.
Czy można zarazić się covidem w saunie?
Od pewnego czasu cały świat stawia czoła pandemii koronawirusa. Wiele osób rezygnuje z życia towarzyskiego w obawie przed zarażeniem. Ale czy słusznie? Naukowcy od samego początku próbują przewidzieć, gdzie najczęściej dochodzi transmisji wirusa. Na pewno wirus najszybciej przenosi się z człowieka na człowieka. Z tego powodu doradza się częste mycie rąk, dezynfekcję i zasłanianie ust i nosa w obszarach użyteczności publicznej. A sauna na pewno takim miejscem jest. Jakiś czas temu odkryto, że wirus ginie w wysokiej temperaturze – ok. 60 stopni Celsjusza, aczkolwiek wysoka wilgotność ułatwia jego rozmnażanie. Z pewnością istnieje jakieś ryzyko zarażenia się w saunie, gdyż odwiedza ją wiele osób i nie zawsze da się uniknąć zarażenia mimo zachowywania wszelkich środków ostrożności. Saunowanie niewątpliwie zwiększa odporność organizmu, z tego powodu nie należy zupełnie z niego rezygnować.

