Zdrowie

Czy wykonanie rezonansu magnetycznego to spory koszt

Współcześnie postęp w nowej technologii zauważalny jest zwłaszcza w ochronie zdrowia. Powstają coraz nowocześniejsze urządzenia do diagnostyki, pozwalające medykom na dokładne zobrazowanie ludzkiego ciała i są nieocenioną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim przykładem jest niewątpliwie rezonans magnetyczny. Jest to badanie nieszkodliwe dla chorego, nieinwazyjne. Pozwala dokładne zobrazowanie niemalże całego organizmu. Jest możliwość wykonania go w ramach narodowego funduszu zdrowia, a także samodzielnie. Jaki jest koszt takiej diagnostyki? Czy warto wykonać prywatnie? Wszystko zależy od cennika pracowni diagnostycznej, z którym należy się zapoznać. MRI jest z pewnością podstawowym urządzeniem zwłaszcza w szpitalach, a także różnego rodzaju pracowniach diagnostycznych proponujących swoje usługi nie posiadając kontraktu z NFZ. Medycy coraz częściej zlecają skan określonego obszaru ciała, gdyż jest to znaczne ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

MRI jest badaniem pozwalającym na otrzymanie skanów ciała w wielu płaszczyznach. Jest to szczególnie wartościowe badanie, pozwalające dokładny podgląd organizmu ludzkiego. Należy pamiętać, że jest to badanie nieinwazyjne stosujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Występuje zjawisko rezonansu, a celem komputera jest przetworzenie danych na obraz 3D. MRI można także zrobić z użyciem kontrastu, który po zaaplikowaniu daje precyzyjny obraz i stosuje się zwłaszcza w badaniu naczyń krwionośnych. 

Kiedy wykonać badanie MRI??

Diagnostyka rezonansem magnetycznym ma szczególną wartość diagnostyczną, umożliwia na ujrzenie wielu nieprawidłowości, które przy innych badaniach byłyby niemożliwe do zdiagnozowania. Nade wszystko wykorzystuje się go przy poszukiwaniu raka, nieprawidłowości układu nerwowego, stanów zapalnych i wielu innych. Oczywiście nie zawsze konieczne jest obrazowanie całego organizmu, badanie rezonansem można wykonać niektórych części ciała jak np.:

  • rezonans głowy,
  • rezonans kręgosłupa,
  • skan jamy brzusznej,
  • badanie całego ciała,
  • skan kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wypisuje lekarz, a to jaki dokładnie rezonans zleci zależne jest oczywiście od posiadanych dolegliwości. Rezonans magnetyczny ma istotną wartość także przy diagnostyce tętniaków oraz urazów mózgu. Jest to badanie niezwykle przydatne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy liczy się czas, a wykonanie kilku innych badań obrazowych trwałoby zbyt długo.

Kiedy rezonans magnetyczny nie może być wykonany

Rezonans magnetyczny z pewnością należy do badań nieinwazyjnych i bezpiecznych dla pacjenta. Jednakże są sytuacje, które utrudniają wykonanie MRI. Używane pole magnetyczne może mieć szkodliwy wpływ w przypadku częśći wszczepionych urządzeń jak np. rozrusznik serca czy neurostymulator. Dotyczy to również kilku innych ciał obcych będących w ciele, czyli np. aparat ortodontyczny i śruby. Badanie MRI z użyciem kontrastu może być zakazane przy chorobach nerek, ponieważ substancja ta mocno je obciąża. Szczególną ostrożność trzeba zachować w u alergików, gdyż kontrast uczula. Dla ludzi cierpiących na klaustrofobię takie badanie jest wyjątkowo trudne.

Na czym polega skan MRI?

Rezonans magnetyczny nie jest skomplikowanym badaniem. Chory kładzie się na specjalnym stole, który jest wsuwany do tunelu gdzie wykonywany jest skan. Ważne, aby w trakcie skanu leżeć całkiem nieruchomo. Osoba, która robi skan siedzi w osobnym pomieszczeniu, ale ma nieprzerwany kontakt z pacjentem. W zależności od rodzaju wykonywanego skanu badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Ile kosztuje skan MRI?

Badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niestety czas oczekiwania jest wyjątkowo długi. Można również zgłosić się do prywatnej pracowni obrazowej wyposażonej w urządzenie do rezonansu i samodzielnie zapłacić za badanie. Ile kosztuje wykonanie rezonansu? Wszystko zależy od rodzaju badania, cennika udostępnionego przez pracownię diagnostyczną a także czy wykonane będzie ono z użyciem kontrastu. Zazwyczaj ceny wahają się od 400- 1000 złotych. Za skan głowy zapłacimy ok. 400 zł, a za skan całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W chorobach ginekologicznych kieruje się pacjenta na rezonans miednicy, którego cena wynosi ok. 600 zł. Przed przystąpieniem do badania prywatnie warto zapoznać się z cenniekiem aby móc wybrać najlepsze miejsce.
Możliwość komentowania Czy wykonanie rezonansu magnetycznego to spory koszt została wyłączona