Zdrowie

Czym jest biochemia krwi?

Biochemia to krwi to specjalistyczne badanie które bada osocze pozyskane przez odwirowanie krwi, która została pobrana od pacjenta. Czym jest osocze? Osocze składa się w głównej mierze z wody i rozpuszczonych w niej hormonów, enzymów, białek oraz innych ważnych składników i substancji. Jest to powód dlaczego biochemia krwi jest w stanie idealnie pokazać jak pracują poszczególne układy.

Co pokazuje biochemia krwi?

Podczas trwania biochemii krwi bada się osocze, które pozyskuje się poprzez odwirowanie pozyskanej od osoby, która poddała się badaniu krwi z żyły. 

Biochemia krwi jest w stanie w dokładny sposób przedstawić w jaki sposób poszczególne układy i działają konkretne narządy. To badanie jesteśmy w stanie wykonać używając czytnik mikropłytek.

Jakie są profile w badaniu biochemicznych krwi?

Celem usprawnienia analizy danych a także korzystniejszego  zdiagnozowania choroby badania tego typu zostały podzielone na poniższe profile:

  • profil ogólny, oznacza się w nim: sód, potas, wapń, chlorki, fosfor, kwas moczowy, mocznik, kreatyninę, bilirubinę, AspAT, ALT, fosfatazę alkaliczną, GGT, albuminę, białko całkowite;
  • profil wątrobowy, z kolei w nim oznacza się: transaminazę alaninową asparaginianową (ALT i AspAT);
  • profil nerkowy, w którym oznacza się: sód, potas, mocznik, kreatyninę;
  • profil sercowy, oznacza się w nim: transaminazę alaninową (ALT) i asparaginową (AspAT), kinazę kreatynową (CK), dehydrogenazę mleczanową (LDH), potas;
  • profil tarczycowy,w nim natomiast oznacza się: hormony TSH i T4;
  • profil lipidowy, w którym oznacza się: cholesterol, trójglicerydy (TG), cholesterol HDL, cholesterol LDL;
  • profil kostny, w którym oznacza się: białko całkowite, albuminę, wapń, fosfor, fosfatazę alkaliczną;

Możemy również sporządzić jeszcze bardziej szczegółowe profile, np. profil alergiczny, reumatyczny, profil dla kobiet, które są w ciąży, dla dzieci czy też profil przedoperacyjny.

Normy badań biochemicznych – sprawdź jakie są!

W badaniu biochemicznym krwi wszystkie składniki oceniane są osobno bo dla każdego zostały opracowane normy czy też sprawdza się korelacje tych składników ze sobą. Nie zapominajmy, że normy mogą się lekko różnić w zależności od laboratorium, gdzie badanie zostało wykonane. Z tego powodu pacjent nigdy nie powinien samodzielnie poddawać analizie wyników badań. Tylko lekarz ma kompetencje aby wyniki przeanalizować.

Biochemia krwi podczas trwania ciąży – to warto wiedzieć

Badania prenatalne, które nie są inwazyjne obejmują między innymi biochemiczne badania krwi. Te nieinwazyjne badania polegają na tym, aby pobrać krew kkobiety ciężarnej i zbadać w niej stężenia określonych składników i substancji. Poziom niektórych z nich które są we krwi kobiety ciężarnej może bowiem dowodzić o jakichś wadach płodu. Połączenie badań biochemicznych kobiety w ciąży z jej wiekiem umożliwia konkretnemu programowi komputerowemu policzyć prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych płodu. To badanie jest przesiewowe, czyli każda kobieta w ciąży ma prawo je wykonać. Niemniej jednak w Polsce wykonanie tych badań jest  możliwe w ramach NFZ jedynie jeżeli lekarz podejrzewa wystąpienia poważnych wad letalnych płodu.

Warto również dodać że badania biochemiczne krwi u kobiet ciężarnych zależą od czasu trwania ciąży:

  • test PAPP-A – wykonuje się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży.
  • test potrójny –  wykonuje się wykonać go pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
  • test zintegrowany – to jest połączenie wyników testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży oraz testu potrójnego w 15.–20. tygodniu ciąży. 

Możliwość komentowania Czym jest biochemia krwi? została wyłączona