Zdrowie

Dentysta – wizyta prywatnie czy na funduszu?

Aby dostać się do stomatologa na NFZ nie potrzebujemy skierowania, jednak często wiąże się to z koniecznością długiego czekania na wizytę lub niemożliwością zrobienia zabiegu, jaki akurat potrzebujemy. Zazwyczaj jest tak, że nie mamy wyboru i musimy zarejestrować się na prywatną wizytę u dentysty, ponieważ ból zęba uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie i analizujemy wtedy jakie są koszty poszczególnych usług u dentysty w Gryfinie i czym różnią się wykonywane zabiegi od tych na NFZ. Spójrzmy w takim razie co może nam zaoferować dentysta w gabinecie prywatnym, i jakie zabiegi wykonuje dentysta w ramch Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zabiegi może zrobić stomatolog w ramach NFZ?

Nie od dziś wiadomo, że usługi dentystów na NFZ różnią się trochę od tego, co zaproponuje nam prywatny lekarz stomatolog. Jest tak głównie dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapewnia nam wszystkiego. Do stomatologa na NFZ wybrać możemy się bez skierowania, ale należy liczyć się z tym, że profilaktyczne badanie lekarskie dentysta będzie mógł zrobić nam tylko trzy razy na rok, a zdjęcie RTG wewnątrzustne jedynie 2 razy. Podobna sytuacja jest w przypadku pozbywania się kamienia nazębnego – taki zabieg w na fundusz dentysta może nam zrobić tylko jeden raz w roku. O ile w sytuacji płatnej wizyty u dentysty w Gryfinie istnieje możliwość leczenia kanałowego każdego zęba, o tyle NFZ zaoferować może darmowe leczenie tylko zębów przednich. Jeżeli zabiegu potrzebować będzie znajdująca się z tyłu szóstka albo siódemka – wówczas trzeba udać się na wizytę prywatną. Trochę odmiennie sytuacja ma się w przypadku dzieci i kobiety w ciąży – wówczas leczenie kanałowe jest refundowane w przypadku wszystkich zębów. Idąc na zabieg w ramach NFZ nie zawsze możemy otrzymać darmowe znieczulenie, a leczenie pod mikroskopem nie jest możliwe. Inaczej wygląda również kwestia używanego wypełnienia – stomatolog robiący refundowany zabieg może użyć jedynie plomb srebrnych.

Jakie są opłaty za prywatną wizytę w gabinecie dentystycznym?

Jeżeli chcemy otrzymać lepszą opiekę, niż to co oferuje nam Narodowy Fundusz Zdrowia, albo nie możemy poddać się bezpłatnemu zabiegowi, ponieważ nie jest on wykonywany w placówkach na fundusz to kierujemy się do prywatnego gabinetu. Zęby są niezwykle ważnym elementem naszego ciała i troska o nie przyczynia się do poprawy komfortu naszego życia, a dodatkowo często możemy być dumni z naszego uśmiechu. Nie ma nic bardziej dokuczliwego niż ból zęba podczas posiłku lub dyskomfort w trakcie picia chłodnych i bardzo gorących napoi. Trzeba liczyć się z tym, że zabiegi dentystyczne w prywatnych gabinetach nie są zbyt tanie, a w szczególności może nas zaboleć kiedy nie wystarczy zaplombować jednego zęba tylko rozpoczynamy długie leczenie. Ceny za wizytę różnią się w zależności od miasta. Zupełnie inny cennik znajdziemy w Gryfinie, a inny w wojewódzkim mieście. Za wizytę kontrolną powinniśmy się jednak spodziewać ceny od 50 zł w górę, a za najczęstszy zabieg, jakim jest plombowanie zapłacimy średnio 150-200 zł. Trzeba tu także zaznaczyć, że w przeciwieństwie do gabinetów wykonujących zabiegi na fundusz, w prywatnych klinikach wykorzystywana jest plomba utwardzana światłem lub chemoutwardzalna, które posiadają znacznie lepsze właściwości i wygląd, niż plomby srebrne. Koszt znieczulenia wynosi zazwyczaj 20-30 zł więcej, a pozbycie się osadu nazębnego lekarz może zarządać od nas od 100 do nawet 200 zł. Bezdyskusyjnie najkosztowniejszy zabieg to leczenie kanałowe i tutaj w zależności od zęba, wymagającego leczenia, sposobu leczenia, ilości wymaganych wizyt i kilku innych czynników, kwota może wahać się między 200 do 600 zł za ząb. Jest to dużo, ale zazwyczaj nie mamy wyboru, gdyż w ramach NFZ dentysta może nam wyleczyć tylko siekacze, a zdecydowanie częściej leczenia kanałowego potrzebują zęby trzonowe. Gdy wymagane będzie mikroskopowe leczenie kanałowe zęba to trzeba być gotowym na kwotę 1000 – 1500 zł, ale takiego zabiegu w darmowych przychodniach nie otrzymamy dla żadnego zęba.

Jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy dentystą na fundusz a prywatnie?

Nade wszystko jest to sposób świadczonych usług. Stomatolog, który wykonuje zabiegi w ramach NFZ nie może sam zadecydować o sposobie leczenia zębów u pacjenta, tylko ma z góry narzucone procedury. Na przykład w przypadku używanych plomb, będzie to tylko plomba srebrna, gdyż NFZ nie udostępnia tych światło lub chemoutwardzalnych. Analogiczna sytuacja jest w przypadku ekstrakcji zęba. Jeśli pacjent chciałby kiedyś zdecydować się na leczenie implantologiczne, to stomatolog w trakcie wyrywania zęba musi przystosować na to zębodół i zabezpieczyć go odpowiednimi materiałami, ale taka usługa nie jest refundowana przez NFZ i stomatolog nie może tego zrobić.

W przypadku leczenia na fundusz przytrafiają się także problemy z leczeniem części zębów. Na przykład leczenie kanałowe obejmuje jedynie przednie zęby, a jeśli zajdzie potrzeba leczenia trzonowców i przedtrzonowców, musimy udać się do prywatnego stomatologa. Podobna sytuacja jest kiedy potrzebujemy zdejmowanej protezy zębowej. NFZ to refunduje ale tylko dla minimum 6 zębów. Kiedy pacjent musi uzupełnić brak 4 czy 5 zębów, to powinien za to zapłacić z własnej kieszeni. 

Dentysta pracujący w prywatnych gabinecie oferuje również szerszy wachlarz zabiegów. Własciwym przykładem jest tutaj mikroskopowe leczenie kanałowe zębów. Takiego leczenia w gabinetach na NFZ nie zobaczymy. Analogicznie jest przy wypełnianiu niemałych ubytków. Najkorzystniejszym wyjściem jest zastosowanie uzupełnień stałych, np. z ceramiki, a to dostępne jest tylko w prywatnych placówkach.

Możemy też bez limitu korzystać ze znieczulenia do zabiegów, kiedy to w bezpłatnych gabinetach otrzymamy je jedynie przy z góry określonych zabiegach. Stomatolodzy mogą robić nam nieograniczoną liczbę zdjęć rentgenowskich jamy ustnej – na NFZ przysługują nam tylko 2 w całym życiu. Analogicznie wygląda usuwanie kamienia nazębnego – NFZ opłaca tylko 1 taki zabieg na rok.

Na pewno różnice między wizytą u lekarza w Gryfinie prywatnie, a na fundusz to nie tylko czas oczekiwania na wizytę. {Różni się to też jakością oferowanych zabiegów i szeroko rozumianymi metodami leczenia. Tylko w przypadku dzieci, które posiadają jeszcze zęby mleczne nie ma znaczących różnic przy leczeniu na NFZ i prywatnie. Szkoda, że na stomatologię Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza jedynie 2,5% budżetu rocznie, co jest zdecydowanie niewielką. Przede wszystkim z tego powodu zabiegi oferowane przez stomatologów w darmowych gabinetach nie są najlepsze i używane są materiały, których prywatni stomatolodzy od lat nie używali. Posiadanie zdrowych zębów jest jednak niezwykle istotną sprawą i zwiększa komfort naszego życia niesamowicie, z tego powodu warto czasami wydać większą kwotę i dobrze wyleczyć zęby, które tego wymagają. Nie od dziś wiadomo, że na zdrowiu nie należy oszczędzać.

Możliwość komentowania Dentysta – wizyta prywatnie czy na funduszu? została wyłączona