Turystyka

Dlaczego spływ kajakowy Krutynią jest wspaniałym pomysłem?

Ostatnimi czasy spływy kajakowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Korzystają z nich grupy przyjaciół, rodziny z dziećmi, jak i starsze małżeństwa. Można znaleźć spływy kajakowe jednodniowe oraz takie, trwające 2-3 dni, a niekiedy nawet tydzień. Dzięki dużej ilości rzek w Polsce każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. Teraz zajmiemy się przybliżeniem jak wygląda spływ kajakowy rzeką Krutynią, która uważana jest za doskonały szlak dla początkujących. Co powinniśmy mieć na uwadze o rzece Krutyni, co powoduje, że jest ona tak popularna oraz jak wygląda spływ kajakowy po niej?

Podstawowe informacje na temat rzeki Krutyni

Krutynia leży na Pojezierzu Mazurskim, przepływa przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. W Mazurskim Parku Krajobrazowym jej trasa wiedzie przez rezerwaty „Krutynia” a także “Krutynia Dolna”. Sama rzeka jest długości 99 km i jest niesamowicie często wybieranym miejscem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych prawie wcale starorzeczy. Od dawna płynie w tym samym korycie. Co też interesujące, Krutynia nie eroduje bocznie, tylko wgłębnie, a co za tym idzie jest zdecydowanie głębsza niż inne rzeki w Polsce, bowiem miejscami jest głęboka nawet na 7 metrów. Jednocześnie znajdziemy również momenty, gdzie jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.

Jak długi jest spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia uchodzi za możliwie najciekawszy szlak na spływ kajakowy w Europie. Spływ tą rzeką jest bardzo ciekawy i wszechstronny. Spływając Krutynią przesmykujemy się przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego również przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku, który można przepłynąć wynosi trochę ponad 100 km, z czego 60 km to woda bez nurtu. Płynąc Krutynią dostrzec można ciekawe rośliny i zwierzęta. Dosyć często można spotkać na trasie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika oraz orła przedniego. Bardzo często spotykane w wodzie są gąbki a także krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają „krwawe plamy”. Na brzegach rzeki dostrzec można dęby i robiące wrażenie sosny. Szlak prowadzi przez kilkanaście małych jeziorek, które połączone są niedługimi rzekami, nazwanych Krutynią. Szlak kajakowy rozpoczynany jest w wielu miejscowościach, ale jego start jest w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim. Przeważnie kajakarze płyną najdalej do miejscowości Ruciane-Nida, ale dopłynąć nim można trochę dalej – aż do jeziora Bełdany.

Dla kogo jest spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy po rzece Krutyni zaliczany jest do łatwych. Mogą nim spokojnie płynąć początkujący kajakarze. Nurt nie jest rwący, a kilkadziesiąt km rzeki to woda stojąca. Spływ kajakowy Krutynią jest polecany dla rodzin z dziećmi. Ciekawa natura, którą można ujrzeć podczas spływu rzeką Krutynią, mobilizuje do spływu spore ilości osób. Ponieważ znaleźć można dużą ilość miejsc do wypożyczenia kajaków obok rzeki, to jest on idealny dla dużych wycieczek, ale też dla małych grup znajomych. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przepłynąć jedynie pewną część, ale można również przeprawić się przez niego podczas kilkudniowego wypadu na Mazury, albo nawet 7 dniowego spływu kajakowego. Mniej więcej co kilkanaście km umieszczone są stanice wodne, gdzie można:

  • pozostawić kajak,
  • wypożyczyć domek kempingowy, pokój w hotelu, lub miejsce na namiot,
  • skorzystać z baru, lub rozpalić ognisko,
  • skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią może więc być świetną zabawą bez względu na wiek i wcale nie musi być jednodniowy.

Możliwość komentowania Dlaczego spływ kajakowy Krutynią jest wspaniałym pomysłem? została wyłączona