
Jak często należy zaglądać do stomatologa?
Nawet niezwykle precyzyjna i prawidłowa higiena jamy ustnej, nie zagwarantuje, iż nie dojdzie do rozwoju chorób. Z tego powodu tak kluczowe są regularne wizyty profilaktyczne, które pozwalają zachować zdrowie jamy ustnej i wcześnie rozpoznać potencjalne zaburzenia.
Przyjęło się, że przeciętna osoba dorosła powinna uczęszczać do gabinetu stomatologicznego chociaż raz na pół roku.
W czasie wizyty kontrolnej stomatolog w Bytomiu przeprowadzi dokładną ocenę stanu jamy ustnej, weryfikując stan uzębienia jak i otaczającego je przyzębia. Przez to jesteśmy w stanie wcześnie rozpoznać wszystkie alarmujące zmiany ,a także w sytuacji konieczności podjąć odpowiednie kroki. O ile zaburzenie zostanie zdiagnozowane na początkowym etapie rozwoju, leczenie będzie wielce ułatwione, a w niektórych wypadkach może uda się go uniknąć.
Wizytę kontrolną wskazane jest również złączyć z profesjonalną higienizacją uzębienia, która pozbędzie się z powierzchni zębów alarmujące osady, oszczędzając wielu problemów w przyszłości.
Gabinet stomatologiczny częściej winny odwiedzać panie w stanie błogosławionym ,a także dzieci – te dwie grupy są szczególnie narażone na próchnicę, z tego powodu w ich przypadku najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie ponawianie wizyt raz na kwartał
Co może powodować lekceważenie wizyt?
Pierwsze objawy kłopotów z zębami są zazwyczaj nie do wyłapania w domowych warunkach. Problemy bywają marginalne, nie powodują dyskomfortu oraz żadnych przykrych oznak. Wyłaniające się białe plamy, które mogą świadczyć o rozwoju próchnicy, nagminnie lokalizują się na styku zębów. Wówczas podczas wizyty kontrolnej, po dokładnym oczyszczeniu ich powierzchni, dentysta jest w stanie oszacować stadium zaawansowania schorzenia.
Zazwyczaj przebarwienia są bagatelizowane przez pacjentów, którzy nie mają wiedzy, że mogą one świadczyć o grożnym oraz tak standardowym problemie. Nieleczone lub odkryte w bardzo zaawansowanym stadium ubytki, mogą prowadzić do widocznych zmian, obumarcia zęba, a nawet jego utraty.
Warto wykorzystywać z możliwości stomatologii zachowawczej i kultywować motto: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Cykliczne wizyty kontrolne u dentysty a także profilaktyka, znacząco minimalizują ryzyko pojawienia się groźnych chorób jamy ustnej.
Prawidłowa higiena jamy ustnej znacznie ograniczy odkładanie kamienia oraz rozmnażanie się bakterii.
Z kolei zbyt sporadyczne kontrole u dentysty, a także czekanie na ostatnią chwilę z wybraniem się na wizytę, gdy powstają już dolegliwości, mogą doprowadzić do poważnych problemów z zębami. Odbywanie kontrolnych wizyt w gabinecie stomatologicznym pozwoli rozpoznać dręczące zmiany na odpowiednio wczesnym etapie, rozpocząć leczenie i nie przyczynić się do rozwijania się dolegliwości.
Odpowiednio wczesne wykrywanie zmian próchnicowych powoduje, że leczenie zachowawcze zębów staje się niebolesne, szybkie i bezproblemowe.
Jak przebiega przegląd zębów u dentysty?
Jakiekolwiek badanie stomatolog powinien rozpocząć od rozmowy z pacjentem, czyli tzw. wywiadu lekarskiego w kwestii całościowego stanu zdrowia i jego ewentualnego pogorszenia się, od minionego spotkania. Kontrolne badanie to przede wszystkim wizualna oraz dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, warg, policzków a także kształtów łuków zębowych.
W jego trakcie stomatolog może dostrzec nawet najmniejsze niepokojące zmiany. Jest to łatwiejsze, jeżeli wcześniej zostanie przeprowadzone dokładne oczyszczenie zębów. Po usunięciu osadu i kamienia nazębnego nad linią dziąseł mogą ukazać się niewidoczne braki. W związku z tym scalling a także piaskowanie u stomatologa zaleca się wykonywać razem z z wizytą kontrolną, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale przede wszystkim profilaktyczny, co najmniej raz na pół roku.

