Zdrowie

Jak odbywa się usuwanie kamienia nazębnego?

Można uznać, że obecnie prawie każdy borykał się z kwestią kamienia nazębnego. Według badań 9 na 10 osób ma z nim problem. Dlatego tak istotne są regularne badania jamy ustnej u dentysty. Należy wspomnieć, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest trudne, a może zapobiec poważniejszym problemom tak jak na przykład paradontoza. Na pewno część ludzi jest znacznie bardziej narażona na rozrost kamienia niż inni. Ten problem dotyka szczególnie miłośników kawy, palaczy papierosów a także osób, które zazwyczaj piją zieloną herbatę. Niewystarczająca higiena jamy ustnej także znacznie może być powodem powstania kamienia. Każdy kto choć raz miał do czynienia z tym problemem zastanawia się czy można usunąć osad domowymi sposobami? Czy wyłączne rozwiązanie to wizyta u dentysty?

Dopiero gdy mamy wyleczone zęby możemy pomyśleć o poprawianiu swojego uśmiechu i zrobić sobie implanty.

Kiedy zazwyczaj pojawia się osad nazębny?

Prawie każdy spotkał się z problemem kamienia nazębnego. Z tego powodu trzeba zadać sobie na pytanie jak powstaje i co to dokładnie jest? Można powiedzieć, że kamień nazębny jest mieszanką bakterii, resztek jedzenia a także soli mineralnych. Gromadzi się on najczęściej wzdłuż linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w formie żółto – brązowego nalotu. Może niszczyć zęby i być powodem powstawania próchnicy. Jest to idealna pożywka dla drobnoustrojów, które powodują stan zapalny dziąseł. Osad nazębny jest miejscem rozmnażania się bakterii, dlatego dokłądna higiena jamy ustnej jest tak ważna. Często jednym z objawów zaawansowanego kamienia nazębnego oprócz widocznego osadu jest również nieprzyjemny zapach z ust.

Osad nazębny – usuwanie domowymi sposobami

Kiedy kamień nazębny jest tak rozwinięty, że staje się przyczyną próchnicy a także stanu zapalnego dziąseł należy bezwzględnie iść na wizytę do dentysty. Jednakże w przypadku mniej zaawansowanego osadu można próbować domowych sposobów. Jednym z powszechniejszych jest domowej roboty masa z sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Te dwa elementy połączone razem skutecznie potrafią usuwać kłopotliwy kamień. Następną metodą pozbywania się kamienia nazębnego w domu jest ocet jabłkowy. Szorowanie zębów raz w tygodniu octem działa bakteriobójczo oraz posiada właściwości przeciwpróchnicze. Niewiele osób wie, że do usuwania osadu nazębnego pomocne mogą się okazać również drożdże piwne. Wytwarzają one w jamie ustnej otoczenie niedobre dla życia drobnoustrojów. Omawiając domowe sposoby usuwania osadu nazębnego nie można zapomnieć o węglu aktywowanym Robi się z niego masę, która oprócz właściwości bakteriobójczych posiada też właściwości wybielające.

Usuwanie osadu nazębnego w gabinecie dentystycznym

Na pewno trzeba próbować pozbyć się kamienia nazębnego własnoręcznie szczególnie, że nie jest to szkodliwe. Jednak kiedy problem jest bardziej zaawansowany konieczna może być wizyta u lekarza stomatologa. Warto znaleźć lecznicę dentystyczną, w której będziemy czuli się dobrze. Urozmaicony wybór dentystów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze kamień nazębny jest łatwy do leczenia, a czasami zdarza się, że znajduje się w szczelinach trudno dostępnych. Wówczas potrzebna będzie pomoc stomatologa i skorzystanie z profesjonalnego sprzętu. Warto zaznaczyć, że usuwanie osadu nazębnego jest istotną profilaktyką chorób w obrębie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica oraz stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z najistotniejszych usług klinik dentystycznych, a sam zabieg nie jest skomplikowany. Należy zastanowić się jak często należy przychodzić na usuwanie osadu nazębnego? Lekarze stomatolodzy polecają wykonywanie tego zabiegu co roku. Z pewnością należy podejść do tego problemu w zależności od przypadku, ponieważ niektórzy pacjenci mają tendencję do odkładania się osadu, pomimo starannej higieny jamy ustnej. Zazwyczaj lekarz stomatolog zaznacza konieczność wykonania zabiegu podczas wizyt stomatologicznych. Należy pamiętać o systematycznym pozbywaniu się osadu nazębnego, ponieważ może on zapobiec różnym problemom w przyszłości.

Możliwość komentowania Jak odbywa się usuwanie kamienia nazębnego? została wyłączona