Zdrowie

Jak odzyskać zdrowy i pełny uśmiech?

Współcześnie jedną z wyjątkowo szybko rozwijających się dziedzin medycyny jest stomatologia estetyczna. Jej głównym celem jest poprawienie wyglądu zębów oraz przywrócenie zdrowego, pięknego uśmiechu. Wielu pacjentów zwraca się do specjalisty z problemem utraty zęba – najlepszym sposobem będą implanty zębowe. Co koniecznie powinno się wiedzieć jeśli chodzi o implanty stomatologiczne?

Tekst powstał we współpracy z gabinetem zmiejswojusmiech.pl, specjalizującym się w implantach zębowych.

Implanty stomatologiczne – kilka słów wprowadzenia

Implant stomatologiczny to niezwykle ważna część konstrukcji, która pozwala na zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to śruba montowana w miejscu dawnego korzenia. Implant umożliwia późniejsze zamontowanie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystuje się do rekonstrukcji zęba lub większej części zgryzu. Podstawowym zadaniem implantu jest zrekonstruowanie zęba lub większej części zgryzu. Jest on tytanową śrubą, którą montuje się w dziąśle. Umożliwia to późniejsze zamontowanie korony protetycznej.

Dla kogo implant stomatologiczny będzie dobrym wyjściem?

Założenie implantu zębowego jest polecane dla osób, które utraciły swoje naturalne uzębienie wskutek rozmaitych czynników. Do najczęściej wyróżnianych przyczyn zalicza się nieleczoną paradontozę lub całkowicie zniszczenie zębów wskutek próchnicy. 

Wyróżnia się kilka przeciwwskazań do założenia implantu, nie jest to możliwe na przykład kobiety w ciąży oraz pacjenci, u których nieustannie rosną kości szczęki. Innymi przeciwwskazaniami będzie cukrzyca, nowotwór czy wady serca.

Jak wygląda założenie implantów stomatologicznych?

Pierwszym krokiem do wstawienia implantów zębowych jest dokładny wywiad z pacjentem. W czasie konsultacji wykonywane jest także RTG czaszki. Profesjonalista dokonuje oceny czy wstawienie implantów jest możliwe i będzie bezpieczne. Sam zabieg najczęściej nie trwa dłużej niż 2 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po wszczepieniu implantu zębowego powinno się ograniczyć jedzenie przez najbliższe kilka godzin, a w kolejnych dniach zaleca się ograniczyć ciepłe posiłki oraz wybierać możliwie lekkie, płynne potrawy.

W zależności od konkretnego przypadku lekarz może wybrać implanty zębowe jednofazowe lub dwufazowe. Najczęściej wybierane są implanty dwufazowe. Ich montaż dzieli się na dwa etapy: na początku zakładana jest śruba, a następnie po wygojeniu można przymocować koronę protetyczną. W niektórych przypadkach specjaliści wybierają jednofazowe implanty, które pozwalają zdecydowanie przyśpieszyć czas oczekiwania na wstawienie nowej korony zęba. Podczas zabiegu od razu montowana jest śruba wraz z koroną.

Możliwość komentowania Jak odzyskać zdrowy i pełny uśmiech? została wyłączona