Biznes

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry księgowy?

Posiadanie wiedzy odnośnie rachunkowości nie wystarczy żeby być dobrym księgowym. Oczywiście są to podstawy i bez takich umiejętności nie ma szans pracować w biurze rachunkowym, mimo wszystko księgowy, któremu kontrahenci chcą zaufać powinien mieć szczególne cechy charakteru. Jakie cechy charakteru powinien mieć więc idealny księgowy i kto nadaje się aby pracować w tym zawodzie? 

Jakie obowiązki ma księgowy?

Praca w księgowości będzie się lekko różnić w zależności od firmy pracy. Przeważnie jednak jednym ze zobowiązań może być kontrola nad zestawieniami finansowymi i ciągłe nadzorowanie pełnej rachunkowości. Księgowy powinien również organizować księgi finansowe i przygotowywać deklaracje podatkowe i współpracować z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem.

Zdarza się, że biuro rachunkowe przejmuje obowiązkowi kadrowe, czyli jest to również tworzenie listy płac oraz obliczanie wypłat, zasiłków oraz wszelkich innych świadczeń dla zatrudnionych osób oraz podwykonawców.

Jakie umiejętności powinien posiadać kandydat na księgowego?

Pozaksiążkową i praktyczną wiedzą z zakresu rachunkowości oraz wiedzą na temat prawa podatkowego oraz gospodarczego, pracownik biura rachunkowego musi dobrze czuć się w środowisku pracy. Co to oznacza? Księgowy współpracuje przede wszystkim z ludźmi – ma kontrahentów, bez tego biuro rachunkowe nie będzie istnieć. Z tego powodu osoba taka powinna cechować się komunikatywnością i otwartością na ludzi. Praca z finansami wiąże się z niesamowitą odpowiedzialnością a to często jest przyczyną stresu. Z tego powodu pracownik biura rachunkowego musi dobrze radzić sobie ze stresem i zachować zimną krew działając pod presją. Praca w biurze rachunkowym oznacza cały szereg terminów, których trzeba dotrzymywać, a to sprawia, że pracownik biura rachunkowego powinien dobrze planować swoją pracę i być punktualnym.

Jaki jest dobry księgowy podczas pracy w biurze rachunkowym

Klienci w pracowniku biura rachunkowego widzą nie tylko specjalistę od rachunkowości ale też doradcę. Idealny księgowy kładzie nacisk na niezaprzeczalną uczciwość i jest za każdym razem wiarygodny w rozmowie ze swoimi kontrahentami. Za każdym razem ich słucha i wspiera w podjęciu słusznej decyzji. Pracownik biura rachunkowego za każdym razem stawia na nieprzeciętną staranność, dotrzymuje tajemnicy. No i zdecydowanie za każdym razem zapewnia pomoc podczas rozwiązywania problemów księgowych i podatkowych.

Idealny pracownik biura rachunkowego powinien osobno traktować każdego klienta i opierać się na niepozowanych kontaktach z nim. Zaufanie zarówno z jednej jak i z drugiej strony jest bardzo ważne w pracy w biurze rachunkowym. Dodatkowo przyszłościowe postrzeganie finansów przedsiębiorstwa będzie następnym idealnym atrybutem księgowego.

Wyszukanie biura rachunkowego, które spełnia te wszystkie wymagania może nie być łatwą sprawą. W razie potrzeby znajdziesz właśnie takie w Gdyni, a jest to https://pmksiegowosc.pl/. 

Jak widać aby pracować w biurze rachunkowym nie wystarczy tylko ukończyć szkoły ekonomicznej. Na to czy będziesz zaufanym fachowcem składa się dużo różnych bodźców. Możesz być księgowym kiedy nie jesteś ani komunikatywny, ani otwarty, jednak będziesz wtedy tylko kolejnym księgowym, a nie TYM, idealnym księgowym, o którego walczą firmy

Jeśli szukasz biura rachunkowego, które ma w swoim zespole księgowych, którzy mogą zaoferować Ci spersonalizowaną obsługę – poszukaj w Gdyni. 

Możliwość komentowania Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry księgowy? została wyłączona