Zdrowie

Jakie schorzenia leczy neurolog dziecięcy

Ze względu na liczbę otrzymywanych z różnych źródeł informacji nasze układy nerwowe są coraz częściej  narażone na szwank. Żyjemy w środowisku informacyjnym, gdzie część informacji tak naprawdę jest bezużyteczna. Do tego dochodzą inne czynniki, które powodują, że niestety coraz częstszym zjawiskiem są różnego rodzaju zaburzenia na tle nerwowe(ym). Także pośród dzieci. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają chorobami nerwowymi. By właściwie je wykrywać konieczny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Problemem jest stosunkowo mała liczba lekarzy tym się zajmujących. Gdzie można udać się do neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – ogólnie rzecz biorąc duże miasta.

Jakie schorzenia leczy neurolog dziecięcy?

Zadaniem neurologa dziecięcego jest zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia w odpowiedni sposób na różnego rodzaju okołonerwowe nieprawidłowości pojawiające się u naszych dzieci. zdiagnozowanie schorzenia w młodym wieku powodują wzrost szans(ę) na prawidłowy(e) rozwój młodego człowieka. Dająnadzieję(ą) na pełne wyleczenie przypadłości.

Przypadłości, które stanowią spektrum specjalizacji neurologa dziecięcego jest cały szereg. Jest to np. ADHD, epilepsje, różnego rodzaju zaburzenia – aparatu mowy, bezsenność. Również, jeśli dziecko przejawia problemy w środowisku rówieśniczym, warto by zbadał(ć) go neurolog. Poza leczenia(em) i profilaktyki(ą) schorzeń rutynowych, neurolog dziecięcy zajmuje się dzieci(ćmi) po uszkodzeniach mechanicznych, wypadkach, z wadami poporodowymi – od tych kłopotliwych do tych w mniejszym stopniu rzutujących na codzienne funkcjonowanie. 

Najczęściej diagnozowane choroby neurologiczne u młodych ludzi

Do najczęściej spotykanych przypadłości o charakterze neurologicznym u dzieci zalicza się przede wszystkim nadpobudliwość i epilepsje. Co je wyróżnia i jak je leczyć?

Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem koncentracji określa się powszechnie używanym skrótem ADHD. Przypadłość ta(o) jest kłopotliwa tak dla dziecka, jak i otoczenia. Zdarza się, że, przez nieświadomych rówieśników lub pedagogów, nazywane jest mianem źle wychowane. Do objawów nadaktywności zaliczyć można m.in. problemy ze snem, agresję, brak koncentracji, łatwość ulegania wypadkom i urazom czy nadmierną gadatliwość. Jeśli wychowawca rozpozna objawy(ów), powinno udać się z młodzieńcem na wizytę do psychiatry albo neurologa dziecięcego. Ważna jest również bliska współpraca lekarza z rodzicami i środowiskiem szkolnym. W wyjątkowych przypadkach należy rozważyć indywidualny tryb nauczania dla dziecka. Kompetentne podejście do sprawy pozwala na złagodzenie dolegliwości i zauważalną poprawę.

Kolejnym stosunkowo często występującym u najmłodszych schorzeniem o podłożu neurologicznej(ym) mogą być ataki padaczki. Ataki padaczki u dzieci mogą mieć różne powody. Celem wykrycia choroby doktor przeprowadza wywiad z opiekunami oraz zaleca szereg niezbędnych badań kontrolnych. Po rozpoznaniu choroby, neurolog dziecięcy dobiera odpowiednie, dopasowane do potrzeb małego pacjenta medykamenty. Ważne są wtedy także regularne kontrole i obserwacja dziecka. Odpowiednio pokierowana(e) terapia daje duże szanse na ograniczenie symptomów i normalne(ą) funkcjonowanie dla malucha.

Jakie dokumenty zabrać do neurologa?

W przypadku zaobserwowania dolegliwości neurologicznych u dziecka, rodzic powinien niezwłocznie umówić wizytę u neurologa dziecięcego. Konieczne jest by wziąć z sobą na taką(e) wizytę całej dokumentacji medycznej, jak również książeczki zdrowia dziecka. W przypadku gdy w przeszłości mały pacjent miał(o) wykonywane badania pod kątem neurologicznym, powinno się pokazać także rezultaty tychże badań.

W jaki sposób znaleźć kompetentnego neurologa dziecięcego?

Przed wizytą warto poszukać w sieci informacji na temat lekarzy(ach). Można spotkać tam dane o tym w którym miejscu przyjmuję polecany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice oraz pozostałe miasta wojewódzkie – tutaj należy się spodziewać większej liczby specjalistów, nieco gorzej może być w mniejszych miejscowościach. Tutaj z pomocą przychodzi internet.

Możliwość komentowania Jakie schorzenia leczy neurolog dziecięcy została wyłączona