Zdrowie

Najważniejsze przyrządy stomatologiczne w gabinecie dentysty

We wszystkich gabinetach stomatologicznych jest sporo dziwnych akcesoriów, którymi posługuje się lekarz. Musi on dokumentnie widzieć co stało się z naszymi zębami albo dziąsłami i z dużą starannością dostać się do miejscbolesnych. Wiele narzędzi stomatologicznych lekarze zamawiają z internetowych sklepów stomatologicznych i zawsze dezynfekują albo sterylizują je zanim zaczną je używać. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie dentysty.

Artykuł został opracowany na podstawie strony Megadenta – materiały stomatologiczne.

Jakie są rodzaje przyrządów stomatologicznych?

Przyrządy stomatologiczne zazwyczaj dzielone jest na kilka rodzajów. Na wstępie warto wymienić przyrządy diagnostyczne, które zobaczycie podczas prawie każdej wizyty u stomatologa. Następna kategoria to narzędzia do profilaktyki stomatologicznej, czyli służące do likwidowania kamienia nazębnego. W trakcie zabiegów kanałowych wykorzystywane będą narzędzia endodontyczne, a w czasie kuracji dziąseł akcesoria do periodontologii.

Poza tym we wszystkich gabinetach stomatologicznym są przyrządy do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze oraz upychadła, dzięki którym możliwe jest wetknięcie do dziury jakiegoś wypełniacza. Najprawdopodobniej wszyscy wiedzą, że dentyści często wyrywają zęby, a do tego potrzebne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeśli natomiast będziemy mieć implant to przydatny będzie komplet narzędzi do implantologii. W dodatku potrzebne są również narzędzia chirurgiczne oraz mikrochirurgiczne takie jak pincety, nożyczki lub igłotrzymacze.

Jakie wyróżniamy narzędzia diagnostyczne?

Fundamentalnym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Dzięki niemu można ocenić stan wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny a także szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. W dodatku, przyrząd ten stosuje się podczas opukiwania szkliwa w celu zweryfikowania stanu ozębnej. Zgłębniki występują w różnych kształtach. Wyszczególnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne oraz rozwartokątne.

Kolejnym niezmiernie ważnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Za pomocą lusterka stomatolog ocenia stan zębów, które są daleko i nie widzi ich po prostu zaglądając do jamy ustnej. Poza tym przy jego pomocy dentysta ma możliwość skierowania snopu światła w dowolne miejsce w jamie ustnej.

W komplecie narzędzi diagnostycznych znajdzie się także pinceta stomatologiczna. Umożliwia ona precyzyjne chwytanie niedużych przedmiotów, tamponów lub kulek waty i umieszczanie ich w buzi.

Wszystkie te przyrządy stomatologiczne stworzone są ze stali nierdzewnej tak aby możliwa była dezynfekcja i sterylizacja. Można je bez problemu zakupić w sklepie stomatologicznym online.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze są jednym z bazowych przyrządów ekstrakcyjnych i służą do usuwania korzeni, pozostałych w dziąśle. Głównie wykorzystywane są przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się ekstrakcją zębów. Narzędzie to nie jest lubiane przez pacjentów, dlatego, że wygląda trochę kombinerki – posiadają tzw. dzioby, które mają szerokość 3mm i to przy użyciu ich łapane są korzenie zębów.

Kolejnym nielubianym przyrządem stomatologicznym jest wiertło. Dzięki niemu dentyści mogą leczyć próchnicę, w związku z tym ma je każdy gabinet. Możemy podzielić wiertła ze względu na tworzywo, z którego są zrobione i wyróżnimy stalowe, ze spiekanego węglika oraz diamentowe. Każde z nich różni się od siebie parametrami i zastosowaniem. Wiertła stalowe najczęściej stosowane są do usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są w większym stopniu wytrzymałe niż te stalowe i są używane w trakcie cięcia metalu oraz zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są niezwykle uniwersalne i mogą być używane zarówno do szlifowania powierzchni szorstkich, jak i podczas pracy z wytrzymałymi tworzywami. 

Dobry stomatolog bardzo dokładnie dobiera materiały oraz przyrządy stosowane do leczenia. Wszystkie potrzebne narzędzia można zakupić w sklepie stomatologicznym online więc nie ma potrzeby aby martwić się o ich dostępność.

Możliwość komentowania Najważniejsze przyrządy stomatologiczne w gabinecie dentysty została wyłączona