Zdrowie

Okulista a optometrysta – jaka to różnica?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na leczenie wzroku. Bardzo to cieszy, tym bardziej, że dostępnych mamy wielu specjalistów, którzy potrafią leczyć choroby narządów wzrokowych oraz dopasowywać należyte szkła korekcyjne. Zdaje się jednak, że niewiele osób zdaje sobie dokładnie sprawę z różnic między fachowcami takimi jak okulista i optometrysta. Należy zatem wytłumaczyć tę kwestię.

Kto to jest okulista

Przede wszystkim okulista jest fachem regulowanym przez prawo, a optometrysta wręcz przeciwnie. Okulista odpowiada za szczegółowe badanie oczu, przeciwdziałanie różnorakim chorobom, leczenie różnych przypadłości oraz przeprowadzanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to tytuł regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego pełnienia wymaga się wyższych studiów w tej dziedzinie.

Czym zajmuje się optometrysta

Optometrysta odpowiada przede wszystkim za dobór należytych soczewek oraz okularów. Nie ma niestety możliwości, aby tak jak okulista gdansk przeprowadzać różnorakie zabiegi i operacje, ale potrafi precyzyjnie określić teraźniejszy stan zdrowia oczu klienta i dobrać odpowiednie szkła korekcyjne. Może także polecić udanie się do okulisty w celu zniwelowania danego schorzenia. Klienci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą również liczyć na terapię wzrokową, jaką oferuje dobry optometrysta. 

Reasumując i nieco uogólniając – okulista jest specjalistą od leczenia przypadłości narządów wzrokowych, zaś optometrysta nade wszystko dobiera odpowiednie szkła korekcyjne. 

Możliwość komentowania Okulista a optometrysta – jaka to różnica? została wyłączona