Zdrowie

Okulista, optyk, optometrysta – czy wiesz czym różnią się te zawody?

Bardzo często w czasie wolnym siedzimy przed komputerem lub telewizorem. Specjaliści szacują, że ponad połowa Polaków ma wadę wzroku. Wbrew pozorom nie są to schorzenia dotykające ludzi starszych, ale także młodych. Dlatego kiedy podejrzewamy u siebie wadę wzroku, warto udać się do odpowiedniego specjalisty. Zrobi on odpowiednie badania, postawi diagnozę i dopasuje odpowiednie leczenie, czy okulary. Niemal każdy wie czym trudni się okulista. Ale co znajduje się w zakresie kompetencji optyka lub optometrysty? Kiedy należy się do nich skierować? Ich głównym zadaniem jest zadbanie o dobrą jakość widzenia. Należy dowiedzieć się, do którego specjalisty udać się zależnie od schorzenia. Czym właściwie się zajmują?

Kiedy warto udać się do okulisty? 

Z pewnością większość osób wie jaka jest specjalizacja okulisty – jest to lekarz od chorób oczu. Z tego powodu w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości dotykającej oczu należy od razu się do niego skierować. Postawi on właściwą diagnozę, a następnie dopasuje leczenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba może także wypisać receptę na niezbędne leki czy okulary. Okulistę warto odwiedzić nie tylko w przypadku gorszego widzenia, ale również przy każdej dolegliwości w obrębie oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Należy pamiętać, że zawód okulisty wymaga ukończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim.Jeżli zajdzie taka potrzeba dolegliwości w obrębie oczu można leczyć również w szpitalu w którym znajduje się oddział okulistyczny. Tam okuliści zazwyczaj robią zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistyczne są prawie w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z pomocy lekarza okulisty można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, oraz prywatnie.

Czym specjalizuje się optometrysta?

Nie można zapominać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby zostać specjalistą w tej dziedzinie trzeba skończyć studia ze specjalizacji optometrii, lub studia podyplomowe. Jednakże mało kto słyszał o tym zawodzie, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały problemów ze wzrokiem. Zgodnie z definicją optometria jest dziedziną wiedzy zajmującą się ostrością widzenia, szczególnie ochroną wzroku. Krótko mówiąc do tego specjalisty powinniśmy się udać, kiedy mamy problem z ostrym widzeniem, zwłaszcza w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś wyraźnie zobaczyć. Do najistotniejszych zadań optometrysty należy przede wszystkim:

  • wykonywanie badań diagnostycznych w celu oceny zdrowia oczu,
  • badania ostrości widzenia przy użyciu specjalistycznego sprzętu,
  • diagnoza zaburzeń ruchu gałki ocznej,
  • porady w zakresie profilaktyki narządu wzroku, a także dopasowanie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dobranie okularów, oraz soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających dobre widzenie.

Warto wspomnieć, że w niektórych krajach takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą do którego pacjenci kierują się od razu. Kiedy ewentualne schorzenie wychodzi poza zakres jego kompetencji, wówczas kieruje on pacjenta do okulisty.

Czym dokładnie zajmuje się optyk? 

O ile o profesji optometrysty niewiele osób słyszało, tak optyk jest zdecydowanie popularniejszą specjalizacją. Kiedy okulista albo optometrysta wystawi nam receptę na okulary, nasze kroki powinniśmy skierować do salonu optyka. Odpowiada on za dobranie odpowiednich okularów, a w razie konieczności naprawy ich. Warto wiedzieć, że optyk może ukończyć studia podyplomowe co uprawni go do samodzielnego przeprowadzenia badania ostrości wzroku. Można powiedzieć, że wówczas optyk zyskuje drugi zawód w zakresie optometrii. Aby dobrać odpowiednie okulary warto pójść do doświadczonego optyka, który będzie potrafił dobrać odpowiednie oprawki dopasowane do kształtu naszej twarzy. 

Pozostałe zawody w dziedzinie badania wzroku 

Warto wspomnieć, że specjalizacją w dziedzinie optometrystyki jest także kontaktologia. Odpowiada ona za właściwy dobór szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty specjalizuje się w wadach refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma znacznie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby uzyskać ten zawód należy ukończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei zajmuje się wspomaganiem pracy okulisty, zwłaszcza w badaniach diagnostycznych a także rehabilitacji narządu wzroku. Kolejną specjalizacją w dziedzinie zdrowia oczu jest tyflopedagog. Pracuje on z dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Zazwyczaj specjaliści pracujący z osobami niewidzącymi rozszerzają swoje kwalifikacje o kursy umożliwiające prowadzenie zajęć w zakresie orientacji przestrzennej. Zmysł wzroku jest niezwykle ważny w życiu codziennym, dlatego warto o niego dbać. jeśli pojawia się jakakolwiek dolegliwość trzeba bez zwłoki udać się po poradę do specjalisty, który będzie potrafił dobrać właściwe leczenie. W takim przypadku nizwykle ważna jest profilaktyka, z tego powodu zaleca się regularne badanie wzroku co roku. Zwłaszcza osoby posiadające na co dzień okulary korekcyjne muszą kontrolować wzrok. Specjalista skontroluje, czy szkła są odpowiednio dobrane i czy spełniają swoje zadanie. Zdarza się, że dane szkła nie służą poprawie wzroku i trzeba je wymienić na inne.

Możliwość komentowania Okulista, optyk, optometrysta – czy wiesz czym różnią się te zawody? została wyłączona