Prawo

Sprawa karna i cywilna – czym się różnią?

Główną różnicą pomiędzy postępowaniami karnymi i cywilnymi jest sposób ich rozstrzygania. W sprawach karnych sędzia musi poznać prawdę, nawet jeżeli obrońca i prokurator nie angażują się w proces. W postępowaniach cywilnych za to sędzia nie musi samodzielnie zdobywać informacji. Co jeszcze jest innego w tych sprawach? Kiedy potrzebujesz sprawdzonego prawnika? Czy zatrudnisz właściwego w Gdańsku?

Sprawa karna – kiedy jest i o co w niej chodzi

Sprawy karne obejmują działania, które uważa się za krzywdzące dla całego społeczeństwa.

Podczas sprawy karnej to sąd musi ustalić rozstrzygnięcie postępowania. Zatem to sąd musi dążyć do ustalenia prawdy, nawet jeżeli osoba oskarżona, jej adwokat i prokurator nie próbują nic wnieść do procesu. W innym przypadku sąd musi sam przeprowadzać dowody i je analizować.

O co chodzi w sprawach cywilnych?

Sprawy cywilne przeważnie dotyczą prywatnych sporów pomiędzy dwoma osobami albo instytucjami.

W sprawach cywilnych wynik postępowania zależy od tego, jak strona się do niego przygotuje i jak sprawę pociągnie. Oprócz tego, że musi samodzielnie przedstawić sądowi dowody na poparcie jej żądań, to również powinno się wykonać to w odpowiednim terminie i formie – inaczej sąd może nie przyjąć tych dokumentów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to właśnie w postępowaniu cywilnym przeważająca część ludzi próbuje rozwiązać swoje sprawy w sądzie. Są to między innymi postępowania spadkowe, odszkodowawcze, a także procesy rodzinne takie jak alimenty, adopcje oraz rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Weź pod uwagę, że sprawy cywilne rozstrzygają pewne nieporozumienia i niezmiernie ważne jest posiadanie dobrego adwokata. Musi zebrać jak największą liczbę dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Pamiętaj, że w prawie cywilnym, całkowicie inaczej niż w karnym, to zaangażowanie Twojego adwokata zadecyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku z pewnością znajdziesz odpowiedniego adwokata, który wesprze Cię w sprawie. 

W sprawie karnej za to sprawdzony prawnik pomoże Ci szybko i bezproblemowo przejść przez postępowanie i wykazać, że nie jesteś winny. Nawet jeżeli wiesz, że sprawa powinna zakończyć się Twoją wygraną, to profesjonalny prawnik zaoszczędzi Ci wiele stresu i czasu.

Nie jest istotne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy adwokata w sprawie cywilnej – zawsze powinieneś postawić na profesjonalnego i wykwalifikowanego prawnika, którego na 100% wyszukasz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – kancelaria adwokacka z Gdańska

Możliwość komentowania Sprawa karna i cywilna – czym się różnią? została wyłączona