Edukacja

Żłobek a klubik – czy wiesz jaka to różnica

Mamy, które po skończeniu urlopu macierzyńskiego wracają do pracy w pełnym wymiarze godzin muszą znaleźć dla maluszka dobrą placówkę. Jest to duże przeżycie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Z tego powodu warto poszukać bardzo dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasze dziecko będzie chodzić radością. Jeżeli nie ma wsparcia ze strony babć czy opiekunki, rodzice powinni wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi miejscami opieki dla dzieci. Dla najmłodszych dzieci wybór jest pomiędzy żłobkami a klubami dziecięcymi. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwiema placówkami? Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego? Dla kogo będzie lepszy żłobek, a dla kogo klubik dziecięcy?

Czym jest żłobek?

Żłobki są placówkami, których głównym zadaniem jest zapewnienie opieki najmniejszym dzieciom. Do żłobka mogą uczęszczać dzieci już od skończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Niekiedy, w pewnych sytuacjach uczęszczają tam także czterolatki, kiedy nie ma miejsca w przedszkolach. Jak długo może przebywać dziecko w żłobku? Zazwyczaj jest to do 10 godzin dziennie, ale w pewnych przypadkach po złożeniu podania i wniesieniu opłaty, limit ten może zostać przedłużony. Kto może zostać właścicielem żłobka? Poza jednostkami samorządowymi, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

Czym jest klubik dziecięcy? 

Zarówno jeśli chodzi o żłobek, jak i o klubik dziecięcy może je otworzyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, oraz instytucje publiczne. Mimo wszystko kryteria są nieco inne jeśli chodzi o żłobek i inne jeśli chodzi o klub dziecięcy. Zarówno żłobkiem, jak i klubikiem zarządza dyrektor. Obejmując to stanowisko trzeba posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Oczywiście, zakładając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, która regulowana jest odpowiednimi przepisami. Niezwykle istotnym aspektem jest posiadanie właściwego lokalu, który spełnia wymogi sanitarno – lokalowe, oraz przeciwpożarowe. Na pewno w takich miejscach nie może zabraknąć kadry, która spełnia odpowiednie wymogi. W żłobku musi być zatrudniona również pielęgniarka. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest wyżywienie dla podopiecznych. W tym przypadku są dwa rozwiązania: posiłki przywozi firma cateringowa z zewnątrz lub są one przygotowywane na miejscu w placówce, jeśli . Z tego względu, że małe dzieci potrzebują szczególnego traktowania, kryteria dla wybranego obiektu określa inspektor sanitarny. Założenie żłobka albo klubu dziecięcego wymaga zdobycia do odpowiedniego rejestru. 

Co lepiej wybrać żłobek czy klub dziecięcy? 

Rodzice poszukujący odpowiedniej placówki dla swojego dziecka, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź odpowiedź zależna jest od wielu uwarunkowań, które trzeba wziąć pod uwagę. Wszystko zależy od tego, czego oczekują rodzice i ile czasu dziecko będzie przebywać w placówce. Jeżeli potrzebna jest opieka przez cały dzień, bo rodzic jest wówczas w pracy, a co więcej musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest prosty – żłobek. Inaczej wygląda problem, kiedy wymagana jest opieka tylko na kilka godzin dziennie, wówczas warto przyjrzeć się bliżej klubom dziecięcym. Czasami jednak nie ma wyjścia, bo np. dziecko nie dostało miejsca w wybranym żłobku. W takiej sytuacji oczekując na liście rezerwowej może uczęszczać do klubu malucha i powoli .

Dużo klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim posiada w swojej ofercie tzw. karnety. Dzięki temu dziecko może przychodzić jedynie na kilka godzin, a rodzic nie płaci za pełno godzinną opiekę. To, którą placówkę opiekunowie wybiorą, jest ich osobistym wyborem. Nie można zapominać, że obydwa miejsca zostały stworzone specjalnie dla dzieci, aby zapewnić jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko na pewno będzie bezpieczne, a jego rozwój odpowiednio stymulowany. Surowe wymagania sprawiają, że są tam zatrudniane osoby, które posiadają wiedzę o tym jak zajmować się małymi dziećmi. Maluch, który uczęszcza na zajęcia z pozostałymi dziećmi szybciej się rozwija i potrafi sobie poradzić z wieloma sytuacjami. 

Możliwość komentowania Żłobek a klubik – czy wiesz jaka to różnica została wyłączona